שאלון החזר מס – האם הוא אפקטיבי?

כיום, כאשר מקלידים בחיפוש בגוגל את צמד המילים "החזר מס" אנו מקבלים אינספור תוצאות, כאשר כל אתר מבטיח תשובה מהירה. כל מה שנדרש מאיתנו זה למלא שאלון החזר מס או סימולטור החזר מס. 

אך האם ניתן להתבסס על השאלון בכדי להבין האם מגיע לנו החזר מס? האם ניתן להסתמך על תוצאותיו ולרוץ ולמלא טופס החזר מס לשכירים?

התשובה הקצרה (אמל"ק) היא לא. 

על בסיס מספר שאלות כלליות, לרוב לא ניתן לקבוע אם מגיע לכם החזר מס. השאלות המוצגות בפניכן מתייחסות באופן כללי לאירועים שקרו לכם במהלך 6 השנים האחרונות, אשר כל אירוע כשלעצמו עשוי להצביע על פוטנציאל להחזר מס. למרות זאת, החזר ממס הכנסה נבדק עבור כל שנה בפני עצמה.

לכן, אם שואלים אתכם האם הייתם בחופשת לידה או בתקופה של אבטלה במהלך השנים האחרונות, והתשובה היא חיובית, יש להתמקד בשנה שבה התרחש "אירוע" זה, בכדי להבין האם שילמתם מס הכנסה.

התשובה לשאלה האם מגיע לכם החזר מס איננה מתבססת אך ורק על גובה השכר שלכם באותה שנה, אלא גם על מספר החודשים בהם לא עבדתם, מספר ילדים וגילם בשנה הרלוונטית, מצב משפחתי, ועוד הטבות מס נוספות, כגון תארים אקדמיים, משך שירות צבאי/לאומי, מגורים ביישוב ספר, תרומות, הפקדות לביטוח חיים ועוד.

בלי מכלול הנתונים באותה שנה, לא ניתן להעריך את מידת הזכאות להחזר מס, ואת גובה ההחזר הצפוי.

שאלון החזר מס – דוגמאות מטעות

להלן שתי דוגמאות מספריות פשוטות למקרה בו שאלון החזר מס סטנדרטי מצביע על זכאות להחזר מס, למרות שבפועל אין זה נכון:

1. כאשר נשאלת מה גובה השכר שלך, ענית "כ- 10,000 שקלים." לשאלה האם היו לך תקופות של חוסר תעסוקה ב- 6 השנים האחרונות ענית "כן". מבחינת שאלון החזר המס, נמצאת זכאי להחזר מס. כל כך פשוט. כל כך לא מדויק.

בפועל, תקופת חוסר התעסוקה הייתה לפני מספר שנים, כאשר באותה שנה השכר שלך היה באזור שכר המינימום (5,300 בחודש, כיום), ולכן באותה שנה לא שילמת מס הכנסה. אי לכך, לא יגיע לך החזר מס.

2. מקרה דומה. כאשר נשאלת מה גובה השכר שלך, ענית "כ- 10,000 שקלים." לשאלה האם היו לך תקופות של חוסר תעסוקה ב- 6 השנים האחרונות ענית "כן". מבחינת שאלון החזר המס, נמצאת זכאי להחזר מס.

בפועל, יש לך 2 ילדים קטנים המקנים לך הטבות מס משמעותיות, ולכן אינך משלמת מס הכנסה גם עבור משכורת של 10,000 שקלים בחודש, ואף יותר. רק ביטוח לאומי.

לסיכום

לסיכום, שאלון החזר מס, אם בנוי היטב, יכול רק להוות אינדיקציה לכך שעשוי להגיע לכם החזר ממס הכנסה, אך לא כדאי להסתמך עליו, אלא לבצע בדיקה מלאה ומקיפה. 

רק לאחר השגת כל הנתונים הרלוונטיים, תוכלו לקבל תשובה אמיתית לגבי כל שנה ושנה, ללא הפתעות או הבטחות שווא.

דילוג לתוכן