נקודות זיכוי מס הכנסה

נקודת זיכוי מס הכנסה היא הטבת מס, אשר מקוזזת מחבות המס על הכנסותיהם של כל תושבי ישראל – שכירים, עצמאים ובעלי הכנסות אחרות. ערכה השנתי של נקודת זיכוי בשנים האחרונות הינו לפחות 215 שקלים בחודש, 2,580 שקלים בשנה.

בכל שנה השווי משתנה במספר שקלים לכאן או לכאן. נכון לשנת 2022, שווי הטבה החודשית הוא 223 שקלים בחודש, 2,678 שקלים בשנה.

בגין מה מקבלים נקודות זיכוי?

1. כל תושב ישראל זכאי ל- 2.25 נקודות זיכוי – הטבת מס בשווי של 6,021 שקלים בשנת 2022.

2. אישה מקבלת חצי נקודה נוספת.

3. הטבת מס בגין סיום תואר ראשון מקנה נקודת זיכוי למשך שנה אחת (עד לשנת 2013 כולל, ההטבה הייתה על פני 3 שנים). בגין סיום תואר שני ישנה הטבת מס בשווי חצי נקודת זיכוי. בגין לימודי מקצוע בהיקף של 1,700 שעות לפחות ישנה הטבה משתנה, אשר גדלה עם השנים.

4. הטבת מס בגין ילדים מקנה 1.5 נקודות זיכוי לשני ההורים בשנת הלידה ו- 2.5 נקודות זיכוי ב- 5 השנים הבאות. כאשר רק האם היולדת ומקבלת קצבה מביטוח לאומי, זכאית להטבות בהמשך, עד לשנת הגעת הילדים לגיל 18. 2.5 נקודות זיכוי זוהי הטבת מס ענקית – כ- 6,500 שקלים!

5. הטבת מס בגין שירות צבאי או לאומי מזכה ב- 2 נקודות זיכוי (למעלה מ- 5,230 שקלים בשנה) למי שהשלימו שירות של שנתיים לפחות, ובמחצית הסכום למי שסיימו שירות של שנה לפחות.

6. עולים חדשים או תושבים חוזרים ותיקים (שבו לישראל לאחר 10 שנים לפחות בחו"ל) זכאים לנקודות זיכוי רבות, מעבר לנקודות הזיכוי כתושבי ישראל במשך 3.5 שנים (42 חודשים):
3 נקודות זיכוי במשך 18 החודשים הראשונים ממועד עלייתם, 2 נקודות זיכוי במשך 12 החודשים הבאים ונקודת זיכוי אחת במשך 12 החודשים האחרונים.
אם אתם עולים חדשים או תושבים חוזרים ותיקים ושילמתם מס הכנסה במהלך תקופה זו, כדאי מאוד לבצע בדיקת זכאות להחזר מס.

7. תשלום מזונות מקנה למשלם נקודת זיכוי מדי שנה, לא משנה מאיזה חודש החל לשלם בעבור כלכלת ילדיו.

8. ילדים נטולי יכולת מזכים את אחד ההורים בהטבת מס בשווי שתי נקודות זיכוי מדי שנה. הורים פרודים אשר אינם מנהלים משק בית משותף, זכאים שניהם לנקודות הזיכוי.

הטבות המס בגין נקודות זיכוי הן חודשיות, ולכן אם לא עבדתם במהלך חודש כלשהו, ניתן יהיה לנצל את מלוא ההטבות רק ע"י הגשת טופס בקשה להחזר מס.
אם שילמתם מס הכנסה באותה שנה, כנראה שמגיע לכם החזר מס. אם לא שילמתם מס, נקודות הזיכוי יתבזבזו ולא תוכלו להנות מהן.

מלבד נקודות זיכוי ישנן הטבות מס נוספות בגין הפרשה לקצבה (פנסיה), מגורים ביישוב ספר ועוד, אשר מחושבות בצורה שונה.
גם הן נלקחות בחשבון לצורך בדיקת הזכאות להחזר מס, ומקוזזות כנגד חבות המס. כך מודדים את חבות המס הסופית בכל שנה, ומשווים למס ההכנסה אשר נוכה בפועל. ואם נוכה יותר מדי מס, הרי שמגיע לכם החזר מס.

דילוג לתוכן