טופס בקשה להחזר מס – איך מגישים?

החלטתם כי אתם מעוניינים להגיש טופס בקשה להחזר מס. ישנן שתי דרכים כיצד להשיג את הכסף המיוחל, שרובנו כל כך זקוקים לו, במיוחד בתקופה קשה זו.

נפרט לגבי היתרונות והחסרונות של כל אחת מן הדרכים במאמר זה:

עשה/י זאת בעצמך 

שירות עצמי – אם החלטתם לנסות ולהגיש טופס בקשה להחזר מס לבד, להלן מספר שלבים קריטיים:

 • ההבנה כי מגיע לכם החזר מס – לפני שמשקיעים זמן ומתעמתים עם הבירוקרטיה, כדאי לנסות לקבל מושג כלשהו לגבי מידת הזכאות להחזר מס.

 • • רצוי לקרוא על הנושא טיפה, וגם למלא שאלון החזר מס, ואף לבצע סימולטור של מס הכנסה, או לכל הפחות להיעזר במחשבון מס.

 • השגת כל הטפסים הרלוונטיים – אם הגעתם למסקנה כי בשנה מסוימת מגיע לכם החזר מס, עליכם לוודא כי יש ברשותכם כל המסמכים הרלוונטיים לשנה זו.

  לא מדובר רק בטפסי 106 מן המעסיקים ובאישורים שנתיים מביטוח לאומי בגין הכנסות מתקבולי אבטלה, דמי לידה (גמלאות אימהות), תגמולי מילואים ודמי פגיעה. ממש לא. כאשר שכירים רבים מגישים טופס בקשה להחזר מס הם נופלים בפרטים הנוספים.

  לדוגמה: אם לא ציינתם את גילאי הילדים שלכם, מס הכנסה עלול שלא להזין אותם ו"לשכוח" לקחת בחשבון את הטבות המס המשמעותיות האלה, אפילו שהוא מקושר למשרד הפנים.

  אם לא צירפתם אישור זכאות לסיום התואר האקדמי (גיליון ציונים או תעודה מן הטקס בשנה העוקבת אינם מתקבלים ע"י מס הכנסה), לא תקבלו את הטבת המס בגינו. אין מי שיפקח ויתקן את הטעויות שלכם.

 • הגעה פיזית למס הכנסה – ניתן להגיש טופס בקשה להחזר מס בכל סניף של מס הכנסה. שימו לב לשעות קבלת הקבל בכדי להימנע מטיול נוסף. גם טיול אחד זה יותר מדי עבור רוב האנשים.

 • למלא טופס 135 – זהו טופס בקשה להחזר מס לשכירים. יש להקפיד ולמלא בו את כל הסעיפים הרלוונטיים ולסכום בזהירות את הנתונים מכל האישורים וטפסי ה- 106 שברשותכם.

 • הגשת הטפסים והמתנה לתוצאות – חשוב לצרף צילום שיק או אישור ניהול חשבון לטופס הבקשה להחזר מס, ולא לשכוח את כל הנספחים, בכדי שתקבלו החזר מס מרבי. אם לא ישכחו לעדכן את פרטי חשבון הבנק שלכם, תיאלצו להגיע שוב למס הכנסה או לחכות למכתב בדואר המבקש מכם לגשת לסניף חשבון הבנק.

 

אנשים נוטים לבחור באופציה זו, מכיוון שהעמלה של שירותים מקצועיים נראית להם גבוהה מדי, אך בפועל סביר כי תעשו טעויות ולא תקבלו את החזר המס המרבי, וכבונוס גם תשקיעו זמן ואנרגיה ותצברו תסכול מן ההליך הבירוקרטי ומחוסר הוודאות.

להיעזר באנשי מקצוע

שוק החזרי המס לשכירים רווי בחברות להחזרי מס, יועצי מס ורואי חשבון המציעים את שירותיהם בטווח מחירים גדול. ויש גם נוכלים, אין ספק.

לכן, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע רק אם אתם מכירים לקוחות מרוצים שלהם, או אם ההתנהלות שלהם נראית לכם מקצועית ואמינה.

ישנם שירותים הגובים שכר טרחה נמוך, אך מציעים הדרכה בלבד, ואין להם יכולת לעקוב אחר מצב ההחזר ולהתמודד עם מס הכנסה במידת הצורך.

דווקא לשירות הנחשב יוקרתי יותר יש יתרונות רבים בתחום זה. מדובר בשירות בו אנשי המקצוע מייצגים את הלקוחות במס הכנסה וביטוח לאומי, ודואגים להשיג את רוב הטפסים והאישורים (ולפעמים מצליחים להשיג את כל המסמכים) בלי עזרת הלקוח.

הדבר חוסך ללקוחות זמן ונותן להם שקט נפשי כי יקבלו את החזר המס המרבי, בלי מאמץ. בנוסף, המייצגים יכולים לעקוב אחר מצב החזר המס, ואין צורך לחכות לדואר ישראל. הם מערערים למס הכנסה ומתקנים אותו, הן לגבי טעויות אנוש בטופס הבקשה להחזר מס והן לגבי עדכון פרטי חשבון הבנק.

עלות השימוש באנשי מקצוע בכדי להגיש טופס בקשה להחזר מס עלולה להיות גבוהה, אך תבטיח לכם שקט נפשי, החזר מס מרבי וחסכון בזמן ובבירוקרטיה. לשיקולכם.

דילוג לתוכן