החזר מס – חופשת לידה

אחת הסיבות הנפוצות ביותר להחזר מס לשכירים היא ילדים. והשנה הרלוונטית ביותר היא שנת הלידה.

כאשר את נמצאת בחופשת לידה את מקבלת לרוב תשלום מביטוח לאומי, הנקרא גמלאות אימהות. מדובר בתשלום מביטוח לאומי, עבור 3.5 חודשים של הכנסה ממשכורת.

נשאלת השאלה: מה קורה אם החלטת להאריך את חופשת הלידה מעבר ל- 3.5 חודשים?

התשובה היא שאף גורם במדינה לא משלם לך עבור תקופה נוספת זו. לכן, אם שילמת מס במהלך השנה ולא חזרת לעבוד בתוך 3.5 חודשים, כנראה שיגיע לך החזר מס בגין חופשת הלידה.

בדיוק כמו במקרה של החזר מס בגין אבטלה או חוסר תעסוקה.

מספר דוגמאות להחזר מס בגין חופשת לידה

אם הספקת לחזור לאותו מעסיק בשנת הלידה, הוא צפוי לעדכן את הטבת המס רטרואקטיבית מתחילת השנה. אך כאשר החלפת מעסיקים לפני הלידה או שלא חזרת למעסיק הקודם באותה שנת מס (למשל- לידה ביולי וחזרה בינואר בשנה העוקבת), הסיכוי להחזר מס גדל וגם סכום ההחזר צפוי לגדול.

זאת מכיוון שלרוב לא תקבלי את הטבת המס החודשית החל מתחילת השנה. המעסיק הקודם בוודאי לא יכול להפיק לך תלוש מתוקן עם עדכון הלידה. ובמקרים רבים, גם המעסיק הנוכחי לא מעדכן את הלידה בחודש הלידה עצמו. אם הוא לא מפיק עבורך תלוש נוסף באותה השנה, הוא לא יוכל לתקן ולהוסיף את הטבת המס בשנת הלידה.

האם רק לאם היולדת עשוי להגיע החזר מס?

התשובה היא לא. זוג ההורים זכאי להטבות מס בגין ילדים. למעשה, החל משנת 2017, השוו את נקודות הזיכוי בין שני ההורים, כך שבשנת הלידה, ההטבה המגיעה להם/ן היא 1.5 נקודות זיכוי ובחמש השנים הבאות מדובר ב- 2.5 נקודות זיכוי.

כל נקודת זיכוי ממס הכנסה מזכה בהטבת מס שנתית של לפחות 2,580 שקלים. כלומר, שווי הטבת המס בשנת הלידה הוא כמעט 4,000 שקלים ובחמש השנים הבאות הוא עובר את ה- 6,450 שקלים בשנה.

האם, אשר מקבלת קצבת ילדים, נהנית מן האפשרות לבקש לדחות נקודת זיכוי אחת (מתוך 1.5) בשנת הלידה לשנה הבאה. כלומר, בשנה שלאחר שנת הלידה היא תוכל לקבל 3.5 נקודות זיכוי, שוות ערך ליותר מ- 9,030 שקלים.

מתי כדאי לבקש דחיה זו? כאשר אין לך צורך בהטבת המס בשנת הלידה. כלומר, כאשר ההכנסה שלך בשנת הלידה לא הייתה גבוהה מספיק בשביל לשלם מס, גם בלי ההטבה בסך כמעט 4,000 שקלים. יש להדגיש שאם אין צפי לשלם מס בשנת המס הבאה, אין טעם להתאמץ ולבחון את האפשרות הזאת. החישוב הזה טיפה מורכב, כך שמומלץ להיעזר במומחים בתחום החזרי המס בשביל לקבל החלטה נכונה.

הטבות המס אינן מסתיימות לאחר 6 שנים. ב- 12 השנים הבאות תקבלי הטבת מס בשווי נקודת זיכוי אחת (2,616 שקלים לפחות) וחצי נקודת זיכוי בשנה בה הילד/ה יגיעו לגיל 18.

כאמור, גם ההורה השני זכאי להטבות מס, בכפוף לרישום הילדים בתעודת הזהות. במקרים רבים (במיוחד בלידות בסוף שנת המס (דצמבר), ההורה השני שוכח לעדכן את המעסיק בלידה, והטבת המס השנתית מתפספסת. במקרה כזה, מומלץ לבצע בדיקת זכאות להחזר מס.

לסיכום, החזר מס מגיע לא רק בגין חופשת הלידה עצמה. אם אחד ההורים שילם מס במהלך שנת הלידה, הסיכוי להחזר מס הוא גבוה וכדאי לבדוק ולא לפספס החזר מס פוטנציאלי.

דילוג לתוכן