החזר מס בגין אבטלה

בתקופה קשה זו של הקורונה, מעגל האבטלה גדל. אנשים מחפשים כל דרך לייצר הכנסה. בדיקת זכאות להחזר מס לשכירים זו אפשרות מעולה לקבל כמה אלפי שקלים (ולפעמים יותר). ניתן לקבל החזר מס בעבור שש השנים האחרונות ממגוון סיבות, אך במאמר זה נתמקד בנושא האבטלה.

החזר מס בגין אבטלה (חוסר תעסוקה) הוא נפוץ ביותר, בשל שיטת המיסוי בישראל והתיאום הלוקה בחסר בין רשויות המס למעסיקים. המס בישראל עבור שכירים ועצמאים מחושב בשיטת מיסוי פרוגרסיבי.

מה זה אומר? ככל שההכנסה עולה, עלינו לשלם יותר מס עבור החלק הנוסף של ההכנסה (ולא עבור כל ההכנסה). בהתאם למדרגות מס שנקבעו ומתעדכנות מדי שנה.

כלומר, אם קיבלתם העלאה בשכר מ- 9,000 ל- 10,000 שקלים בחודש, עבור 1,000 השקלים הנוספים תהיו חייבים במס הכנסה בשיעור של 20%, דהיינו 2,000 שקלים. וזה מבלי לקחת בחשבון את התשלומים לביטוח לאומי. מדרגת המס הראשונה, לשם השוואה, מחייבת בשיעור מס של 10% בלבד, עבור הכנסות של כ- 6,300 שקלים ומטה. מס פרוגרסיבי זה פוגע בבעלי ההכנסה הגבוהה יותר.

איך כל זה קשור להחזר מס ולאבטלה?

אם עבדתם אצל מעסיק מסוים בשכר של 10,000 שקלים בחודש במשך חצי שנה, ולאחר מכן לא עבדתם במשך מחצית השנה השניה, המעסיק שעזבתם לא לקח בחשבון את הירידה בהכנסותיכם.

גם אם חתמתם בלשכת האבטלה וקיבלתם דמי אבטלה, הם עדיין יהיו נמוכים משמעותית מאותם 10,000 שקלים שקיבלתם בתלוש השכר בחצי הראשון של השנה. לכן, נוצר מצב בו ממוצע ההכנסה החודשית שלכם באותה שנה היה נמוך ממה שאותו מעסיק לקח בחשבון.

מכיוון שבדיקת זכאות להחזר מס לשכירים מחושבת עבור כל שנה (מינואר עד דצמבר) בפני עצמה, כאשר אתם בוחנים אפשרות לקבלת החזר מס בגין אבטלה, עליכם להסתכל על השנה הספציפית בה לא עבדתם. אם בשנה זו לא שילמתם מס הכנסה, עקב משכורות נמוכות או הטבות מס רבות (בגין ילדים, שירות צבאי/לאומי, תארים אקדמיים ועוד), לא יגיע לכם החזר מס.

החזר מס בגין אבטלה הוא אך ורק עבור מי ששילמו מס הכנסה באותה שנה. במקרה כזה, החזר המס הוא כמעט ודאי. ככל ששילמתם יותר מס הכנסה בשנה זו, כך כל תקופה של חוסר תעסוקה תהיה משמעותית יותר ותגדיל את גובה החזר המס.

הטבות המס הבסיסיות שלכם כתושבי ותושבות ישראל (נשים מקבלות הטבה של חצי נקודת זיכוי מדי שנה, דהיינו כ- 1,300 שקלים הטבת מס) הן הטבות חודשיות. כלומר, אם ישבתם בבית או טיילתם בחו"ל במשך חודש, הדרך היחידה לממש את הטבת המס היא ע"י הגשת טופס בקשה להחזר מס. בכך תנצלו את מלוא הטבות המס שלכם בשנה זו ותגדילו את גובה החזר המס הצפוי.

לסיכום, אם שילמתם מס בשנה כלשהי ולא עבדתם במלוא 12 החודשים – מומלץ בחום לבצע בדיקת זכאות להחזר מס. בהצלחה.

דילוג לתוכן