החזרי מס לשכירים – על מה ולמה?

רוב השכירים משלמי המס בישראל זכאים להחזר ממס הכנסה.
לפני שגם אתם ניגשים לבצע בדיקת החזר מס הכנסה באינטרנט, חשוב שתבינו מה הסיבות בגינן אתם יכולים להיות זכאים.

סיבות להחזרי מס הכנסה כעובדים שכירים

להלן כמה מן הסיבות המרכזיות בגינן עשוי להשתלם לכם להגיש טופס בקשה להחזרי מס לשכירים:

1. תקופה של חוסר תעסוקה במשך השנים הרלוונטיות (2016-2021) – אם במהלך 6 השנים האחרונות הייתה תקופה כלשהי שבה לא עבדת, אפילו חודש- חודשיים בלבד, ובאותה שנה שילמת מס- שילמת יותר מדי מס. ככל שהיו יותר תקופות שכאלה, החזר המס צפוי לגדול.

2. החלפת מקום עבודה תוך כדי שינוי משמעותי בשכר – מדובר בקפיצה משמעותית בשכר בין עבודות שונות ולא בשינויי שכר אצל אותו מעסיק.

3. השקעות בשוק ההון – אין קיזוז אוטומטי בין שנים רווחיות לשנים עם הפסדים. כלומר, אם הרווחת 10,000 שקלים בשנת 2021, שילמת מס רווח הון בשיעור של 25% = 2,500 שקלים. לעומת זאת, אם הפסדת 10,000 שקלים בשנת 2020, לא קיבלת החזר כלשהו. יש להגיש דוחות שנתיים ולבצע קיזוז על מנת לקבל את ההחזר. זהו נושא חשוב מאוד.

4. שירות צבאי/לאומי – לאחר שירות של 24 חודשים לפחות, בשירות צבאי או לאומי- הנכם זכאים להטבת מס עצומה של שתי נקודת זיכוי (כ- 5,200 שקלים בשנה) במשך 36 החודשים שלאחר החודש בו סיימתם את שירותכם. מה שעשוי להפתיע אתכם זו העובדה שגם עבור שירות של 12-23 חודשים ניתן לקבל הטבת מס בשווי מחצית הסכום.

5. עבודה במספר עבודות במקביל ללא עריכת תיאום מס – במקרה כזה, ייתכן ושילמת מס הכנסה בשיעור של 47% ממשכורתך אצל המעסיק השני ו- 12% ביטוח לאומי.

6. חופשת לידה – כל עוד ארכה מעל ל- 3.5 חודשים, חופשת לידה עבור מי שמשלמת מס הכנסה זו אחת הסיבות המרכזיות לקבלת החזר מס לשכירים. נושא זה מצדיק מאמר נפרד.

7. סיום תואר אקדמי או לימודי מקצוע – עקב שינויים רבים בהטבות המס מצד אחד ושינויים תעסוקתיים לאחר סיום הלימודים האקדמיים, אלפי שקלים נופלים בין הכיסאות. הטבת מס זו הינה סיבה עיקרית לקבלת החזר מס לשכירים.

8. תרומות – בהתאם לשנה, תרומות בסך של מעל ל- 180-190 ₪ בשנה (למוסד מוכר לצרכי מס) מעניקות זיכוי בסך של 35% מהסכום הכולל בשנה זו. ישנם לא מעט תורמים אשר זכאים להחזר מס כשכירים בגין סיבה זו בלבד.

9. משיכה של כפסי פנסיה ותגמולים – פדיון מוקדם החייב במס במעמד המשיכה – נושא מורכב המצדיק מאמר נפרד.

10. עולים חדשים/ תושבים חוזרים ותיקים – מדובר בהטבת מס משמעותית על פני 3.5 שנים. הנושא יוסבר בהרחבה במאמר נפרד.

11. תשלום מזונות – כלכלת ילדים – ניתן לקבל הטבת מס שנתית בגובה נקודת זיכוי אחת שווה לקצת יותר מ- 2,600 שקלים, בכל שנה בה שילמתם מזונות לפי פסק דין.

החזרי מס לשכירים

יש עוד סיבות רבות וטובות למה עשוי להגיע גם לכם החזרי מס הכנסה. 

אם אתם מעוניינים לבצע בדיקת זכאות להחזר מס, חכו רגע לפני שאתם רצים למלא שאלון החזר מס, אנו ממליצים לקבל ייעוץ מקצועי ולוודא שלא פספסתם את אחת הסיבות לעיל, כי לכל אחת מהן יש פוטנציאל להגדיל את סכום ההחזר עבורכם.

דילוג לתוכן